Az újszülöttek
Az újszülöttek
Az anya ideje nagy részét a kicsinyeivel tölti az első napokban. Azoknak melegre és gyakori evésre van szükségük, ezért gyakran ellenőrizze a hőmérsékletüket és a jóllakottságukat. Ha az anya nem marad az ellető ládában, akkor a tulajdonosnak kell fenntartani annak a hőmérsékletét a korábban már leírt módszerek egyikével. A kezdetben 29,5-32,0 C° közötti hőmérsékletet néhány nap után fokozatosan csökkentse 26,5 C°-ra az első 7-10 nap végéig, majd 22,0 C°-ra a 4. hét végéig. Ha az alom nagy, ennél alacsonyabb hőmérséklet is elegendő lehet, mert a kiscicák összebújva melegítik egymást. Ha az anya nem érzi a kicsinyeit biztonságban vagy a láda felett túl sok a fény, akkor idegessé válhat. Ilyenkor takarással tegye a dobozt zártabbá, védettebbé és árnyékoltabbá. Ezért jó, ha a doboz eleve zárható.
Néhány állat, különösen az első ellés során sokkal idegesebb, mint a többi. Ezek megpróbálhatják elrejteni a kicsinyeiket, akár még a tulajdonos elől is. Az alom ismételt átköltöztetése veszélyt jelent a kicsinyekre, ezért az ilyen anyákat zavartalan, zárt helyen kell elhelyezni. Ha nem avatkozik időben közbe, az ilyen anyák akár meg is ölhetik a veszélyben érzett kicsinyeiket.
Az első két hét során a kiscicáknak enni és aludni kell a nap 90%-ában. Ha sírnak az etetés alatt vagy után, akkor betegek vagy nincs elég teje az anyának. Az újszülöttek különösen érzékenyek a fertőzésekre és akár 24 órán belül elpusztulhatnak. Ezért ha túl sokat sírnak, akkor azonnal forduljon állatorvoshoz. Ha elégtelen az anya teje, akkor napi 1-3 alkalommal kiegészítő etetésre lehet szükség. Ez minden ötnél nagyobb számú alom esetében eleve szükséges. Ilyenkor a kereskedelmi forgalomban kapható macska tejpótló tápszert használjon. Ezt az ajánlott adagban, 35-37.8 C°-ra felmelegítve, az alkaron tesztelve, testmelegen etesse. Ha nincs macska tejpótló, akkor kecsketejet is használhat. Ha kiegészítésként etet, akkor az ajánlott napi adag harmada-fele is elegendő, nehogy túletesse a kicsinyeket. A kiegészítő tejtáplálást addig folytassa, amíg a kicsik nem elég idősek, hogy kölyöktápot fogyasszanak. Ha az anya elpusztult, elutasítja az almot, nincsen teje vagy fertőzött, a kicsik sírnak. Ilyenkor akár az egész alom elpusztulhat 1-2 napon belül. A kicsiket mesterségesen kell felnevelni a fent leírt módon vagy próbálja meg más anyával adoptáltatni. Ha eteti őket, akkor a tejpótló tápon megadott teljes adagot etesse, 2 hetes életkor alatt 3-4 óránként, 2-4 hetes kor között pedig 6-8 óránként. Az elválasztást, vagyis a kölyöktápra való átszoktatást 3-4 hetes kor körül kezdheti meg.
Az első hetek
Az elmondottak ne ijesszenek el senkit, mert általában nagyon kevés közreavatkozásra van szükség az első hetekben. A kiscicák csukott szemmel születnek, ami csak 1-2 hetes korban nyílik ki. Ha a szemhéjak duzzanatát vagy kidomborodását észleli, akkor óvatosan nyissa fel azokat. Ehhez langyos vízzel benedvesített vattacsomóval borogassa a szemeket a felnyitás előtt. Ha a duzzanat fertőzés következménye, akkor gennyes váladék ürül a felnyitás után, amit az állatorvos utasítása szerint kezeljen. Ha a szemhéjak nem nyílnak ki 2 hetes korig, akkor is forduljon állatorvoshoz. A leghelyesebb, ha folyamatosan ellenőrzi és feljegyzi a kiscicák testtömeg-gyarapodását. Általában hetente megduplázódik a testsúlyuk. A kéthetes kiscicák már reagálnak a környezetükre és megpróbálnak felállni. Háromhetesen megpróbálnak kimászni az ellető ládából, négyhetesen pedig már járnak, szaladnak és játszanak is. 3,5-4 hetes kor között kezdje meg a kicsinyek etetését. Kezdetben tejpótlót vagy annak hiányában feles tejet adjon nekik egy lapos tányéron. Tegye ehhez a kiscicákat naponta 2-3 alkalommal, amíg maguktól el nem kezdik lefetyelni. Ehhez általában 1-3 napra van szükség. Ezt követően konzerv cicatápot keverjen hozzá, kezdetben hígra, később fokozatosan növelve a tápot és csökkentve tejpótlót, amíg 4-6 hetes korukra rá nem szoknak a konzervtápokra. A száraz tápok etetését csak ez után kezdje el.
A tejláz (eklampszia)
Tejláz akkor lép fel, ha az anya kalcium tartaléka a kritikus érték alá csökken az erős tejtermelés következtében. Ez általában a választás előtt, a kicsinyek 3-5 hetes korában következik be és leginkább a nagy almot nevelő macskákat érinti. Ilyenkor az anya izomgörcsöket mutat, a lábai merevek, a mozgása görcsös és erősen zihál. Ez fél-egy órán belül akár elhulláshoz is vezethet, ezért azonnal forduljon állatorvoshoz.
A kiscicák kezelései
A kiscicák gyakran bélférgesek. Ilyenkor visszamaradhatnak a fejlődésben, tartósan puha, esetleg véres az ürülékük, csökken az étvágyuk, gázossá, dobszerűen feszessé válik a hasuk, csomókban hullhat a szőrük és akár csökkenhet a testtömegük is. Egyes bélférgeket az anyjuktól kapnak el, másokat pedig a macskák a bélsarukkal vagy a bolhák terjesztenek. Ezek a bélférgek nagyon ritkán észlelhetőek a cicák ürülékében, de 3 hetes kor után bélsárvizsgálattal az állatorvos kimutathatja a petéiket. A gyógykezelés annak függvénye, hogy milyen parazitáról van szó. Óvakodjon a szabad kereskedelmi forgalomban kapható ?féreghajtó hatású? készítményektől, mert azok általában nagyon megbízhatatlanok. A féregtelenítést leghelyesebb minden kiscicánál 3 hetes életkorban elkezdeni, majd 2-3 hetente ismételni.
Bolhásság minden életkorban előfordulhat. Fiatal macskákra csak nagyon kevés hatékony és eléggé biztonságos bolhairtó készítmény kapható. Ezek kiválasztásához és a kezelés megtervezéséhez forduljon állatorvoshoz. A macska legtöbb parazitája az embert is megfertőzheti, ezért rendszeres védekezés ajánlott. Ha nem szakember által ajánlott készítményt használ, akkor legyen nagyon óvatos, mert sok közöttük a hatástalan, mások pedig, különösen a kutyák számára gyártottak, mérgezőek is.
A kiscicák anyai (az anya szervezete által termelt) ellenanyagokat kapnak a születésük előtt és az azt követő első napokban. Ezek többsége a méhlepényen át kerül a kiscicák keringésébe, más részük pedig az ellés után 1-3 napig az anyatejjel (föcstej). Ezek az anyai ellenanyagok aztán megvédik a kiscicákat a környezetben előforduló és az anyamacska által megismert (átvészelt) kórokozóktól. Ezért ajánlott emlékeztető oltást adni a tenyészállatoknak a pároztatást megelőzően. Az anyai ellenanyagok mennyisége fokozatosan csökken a cicák szervezetében és néhány hét után fogékonnyá válnak a fertőzésekre. Ezért 6 és 8 hetes életkor között tanácsos megkezdeni a védőoltásukat. Minden cicát ajánlott pánleukopénia és légzőszervi betegségek (herpesz- és kalicivírus) ellen beoltatni. A kijáró macskákat veszettség és leukémia ellen is oltassa be. Erről az első látogatások során az állatorvossal konzultáljon.
Ha a cicák beteg, legyengült anyától származnak, nem szophatnak az első 1-3 napban, nem elegendő az anya teje, alacsony hőmérsékleten nevelkednek vagy megbetegednek, akkor kevesebb anyai ellenanyag jut a szervezetükbe és/vagy gyorsabb annak a kiürülése. Ilyenkor, ha fertőzött környezetbe kerülhetnek, akár 2-4 hetes korban is megkezdhető a védőoltásuk. Ezek olyan különleges esetek, amiről állatorvossal kell konzultálni.